INFORMACJE

Do najczęstszych przyczyn sięgania po środki odurzające  należą: ciekawość poznania „zakazanego” chęć  zaimponowania kolegom i środowisku , potrzeba czy warunek przynależności do grupy rówieśniczej, niemożność poradzenia sobie z problemami i trudnościami szkolnymi, osobistymi i rodzinnymi. Dramat uzależnienia może być udziałem każdego młodego człowieka. Nie jest to wyłącznie problem rodzin dysfunkcyjnych ani patologicznych środowisk.  Dostrzegamy konieczność przeciwdziałania potencjalnym uzależnieniom. Prawdopodobnie – wcześniej czy później – każdy młody człowiek zetknie się bezpośrednio z papierosami, alkoholem , narkotykami lub dopalaczami. Warto je na ten moment przygotować, aby umiało dokonać wyboru z korzyścią dla swojego zdrowia. Wśród szeregu działań profilaktycznych organizowanych dla naszej młodzieży odbywają się cykliczne zajęcia w grupie wychowawczej w ramach zajęć socjoterapeutycznych. Zajęcia tego typu uaktywniają wszystkich uczniów w klasie, uczą analizowania, wnioskowania, przewidywania potencjalnych konsekwencji działania, mobilizują do szukania twórczych rozwiązań. Tym razem zmieniliśmy formę zajęć. Zajęcia z profilaktyki uzależnień odbyły się w Poradni Rodzinnej w Jaworze a poprowadził je specjalista od uzależnień, psychoterapeuta Darek Bełdowski. Zajęcia w innej odsłonie bardzo podobały się młodzieży o czym świadczyły informacje zwrotne na zakończenie.

 GALERIA:

A.E.Drabczyk

„Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny „


3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. 

GALERIA:

Lekcje historii przybliżył nam bibliotekarz  Andrzej Kowalik

A.E.Drabczyk

Nasi uczniowie przystąpili do konkursu organizowanego przez Kancelarię Senatu RP, którego celem jest rozwijanie zainteresowania znaczeniem symboli narodowych wśród dzieci i młodzieży. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także podopiecznych placówek oświatowo-wychowawczych.
W etapie szkolnym wzięli udział: Paweł Antonowicz, Wiesiek Skrzyniarz, Tomasz Różak, Rafał Masłowski, Sebastian Wąsiński, Jakub Kruszewski. Poprzez podjętą pracę rozwijali na zajęciach pozalekcyjnych swoją kreatywność, w zakresie technik sztuk plastycznych, a także swój pozytywny wizerunek nowoczesnego patrioty.
W konkursie szkolnym poszczególne miejsca zajęli: I - Paweł Antonowicz, II - Wiesław Skrzyniarz, III - Sebastian Wąsiński.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcą życzymy dalszych sukcesów, na szczeblu okręgowym i ogólnopolskim.

Prace zostały wykonane pod opieką mgr  Renaty Sienickiej i mgr Anny Bortkiewicz.
GALERIA:

SUSHI -  寿司 GALERIA:
Japońska uczta w Sushi Family w Groblicah 10.02 2018r. przygotowana przez Dariusza Ciesielskiego i jego zespół – warsztaty na których mogliśmy się nauczyć krok po kroku jak zrobić sushi.
Sushi potrawa złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowymoraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego ziarna sezamowego. Ze względu na bardzo krótki termin przydatności do spożycia, w restauracjach japońskich jest przygotowywana po dokonaniu zamówienia.  Tradycyjnie sushi spożywa się palcami lub pałeczkami. Do sushi podaje się sos sojowy do maczania, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir, który spożywa się (w małych ilościach) pomiędzy różnymi rodzajami potrawy dla oczyszczenia kubków smakowych. Z tego powodu odradza się także picie wody. Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę oraz napój aloesowy.

A.E.Drabczyk

18 grudnia 2017 r.  w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój, składający się m.in. z żywej, pachnącej lasem choinki ubranej ręcznie robionymi ozdobami przez wychowanków naszej placówki. Wychowankowie  zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Tym akcentem cała społeczność oraz zaproszeni goście została wprowadzona w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W radosnej, świątecznej atmosferze wszyscy obejrzeli Jasełka w wykonaniu uczniów a przygotowanych przez Izabelę Sowę-Miller i Krzysztofa Patrzaka. Następnie Dyrektor Mariusz Barański złożył uczniom, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom oraz zaproszonym gościom min. burmistrzowi miasta Emilianowi Berze najserdeczniejsze życzenia z racji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją, ostatnim elementem spotkania w ośrodku było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz kosztowanie wigilijnych potraw.
A.E.Drabczyk
GALERIA:

17 grudnia 2017 r odbyły się wybory do Samorządu Wychowanków w MOW Jawor na rok 2017/2018. Wybory odbyły się zgodnie z wymaganiami proceduralnymi  wyborów demokratycznych oraz obowiązującym regulaminem. Wychowankowie powołali komisję skrutacyjną a nad  właściwym przebiegiem wyborów czuwał wychowawca Artur Grzyb.

Do Samorządu społeczność ośrodka wybrała następujących wychowanków:

1. Przewodniczący- Paweł Antonowicz

2. Zastępca Przewodniczącego- Łukasz Przybył 

3. Sekretarz- Jakub Kruszewski

Jednocześnie powołano następujące sekcje w składzie:

- kulturalno- oświatowa – Paweł Antonowicz , Wiesław Skrzyniarz

- gospodarczo- porządkowa- Łukasz Przybył, Fabrycjusz Horniak

-turystyczno- sportowa- Jakub Kruszewski, Łukasz Cieplok

Opiekunami Samorządu ponownie zostali: Aleksandra Ewa Drabczyk, Grażyna Żmuda oraz Andrzej Kowalik

GALERIA:

A.E.Drabczyk

GALERIA:
150 wolontariuszy otrzymało dziś wyróżnienia podczas III Jaworskiej Gali Wolontariatu. Na uroczystości zorganizowanej w przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza podziękowaliśmy tym osobom, które bezinteresownie, z własnej inicjatywy, poświęcając swój prywatny czas pomagają innym oraz aktywnie działają w lokalnej społeczności. Szczególne słowa podziękowania i wyróżnienia należą się jaworskim policjantom, w tym dla mł. asp. Józefa Kolanka, który niedawno pomógł uratować zdrowie i życie dziecka oraz kom. Kordiana Mazuryka za promowanie wśród mieszkańców zasad bezpieczeństwa przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Wyróżnienia za działalność społeczną i charytatywną otrzymali: Weronika Kowalska, Alina i Wojciech Nolbrzak, Anna i Norbert Ferenc, Maria Błoniarz, Amelia Topolnicka, Amelia Jastrzębska, z MOW Jawor: Paweł Antonowicz, Łukasz Klemenski, Jakub Kruszewski, Tomasz Małek, Tadeusz Horbacz, harcerze z Hufca ZHP Jawor, wolontariusze z: Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, I Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 1. Słowa podziękowania należą się również dla Lesława Drabczyka, Jakuba Lemańskiego, Andrzeja Kowalika, Jacka Mielenia, Agnieszki Jamki, Barbary Porębskiej, Gabrieli Marii Szafrowskiej, Artura Błaszczaka, Krystiana Jamki, Tymoteusza Michałowskiego, Angeliki Ptaszek, Pauliny Walec, Moniki Skop, Justyny Bartosiewicz za zaangażowanie i pomoc przy organizacji licznych akcji charytatywnych oraz imprez miejskich.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie gratuluję i dziękuję za ich dobre serce. Wielkie brawa dla Was!

25 listopada w Muchowie odbył się 24 Rajd „ O złoty liść jesieni”. W rajdzie brała również  udział  6 – osobowa grupa wychowanków MOW w składzie: Jakub Kruszewski, Szymon Dratwa, Łukasz Klemeński, Sylwester Brzeziński, Łukasz Przybył i Rafał Masłowski, a opiekę nad młodzieżą sprawowali Aleksandra Drabczyk i Andrzej Kowalik. Organizatorzy przygotowali szereg konkurencji dla uczestników rajdu. W konkursie na pejzaż jesienny w gronie wyróżnionych znalazły się prace następujących naszych podopiecznych: Pawła Antonowicz, Krystiana Jareckiego i Jakuba Kruszewskiego. Odnieśliśmy również sukcesy w konkurencji sprawnościowej – Łukasz Klemenski zdobył II miejsce, a Łukasz Przybył III miejsce w podbijaniu piłki.
Szkoda, że na następną pieszą wędrówkę trzeba czekać do marca.
GALERIA:

Tradycyjnie od wielu lat w Spółdzielczym Klubie Piast w Jaworze jest organizowany konkurs wiedzy turystyczno – krajoznawczej p.n. „ Znam swój region – województwo dolnośląskie”.     W tym roku konkurs odbył się 24 listopada 2017r. Organizatorami konkursu była Komisja Turystyki Pieszej przy Jaworskim Oddziale PTTK. Współorganizatorami byli : Ochotniczy Hufiec Pracy 1-21 Jawor, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze oraz Spółdzielczy Klub Piast. Adresatami konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich.  W tegorocznej edycji konkursu brało udział 13 drużyn . W poszczególnych kategoriach udział wzięło: 5 drużyn ze szkoły podstawowej, 3 drużyny z gimnazjów i 5 drużyn ze szkoły średniej. W kategorii szkół podstawowych w konkursie udział wzięły 2 drużyny z SP 5 pod opieką Urszuli Norko , 1 drużyna pod opieką Anny Ordy, drużyna z jedynki ( opiekun Barbara Gmerek – Skalik oraz drużyna ze szkoły nr2. Zadaniem uczestników wszystkich startujących drużyn było rozwiązanie testu oraz rozpoznanie na zdjęciach obiektów turystycznych. W tej kategorii zwyciężyła drużyna SP 2 ( op. I. Zielińska) w składzie: Artur Czarnecki, Jakub Kodlew, Michał Bąk. Drugie miejsce zajęła pierwsza drużyna z SP 5( op. U. Norko) – w składzie:  Marcin Wojciechowski, Diana Lityńska, Natalia Michałowska. Trzecia lokata przypadła drużynie SP 5 ( op. A. Orda) – w składzie : Krystian Materna, Jakub Romanowski, Emilia Witwicka. Indywidualnie I miejsce zdobył Jakub Kodlew, który wyprzedził Emilie Witwicka i Natalię Michałowską
O prymat w kategorii szkół gimnazjalnych walczyły drużyny z : Gimnazjum nr 1, SKKT „ Na szlaku” ( gimn. nr 2) oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Zwycięstwo w tej kategorii odnieśli wychowankowie MOW – u w składzie Tomasz Małek, Jakub Stasiak, Wiesław Skrzyniarz- op. Grażyna Dynda.  Drugie- równorzędne miejsce zajęły drużyny z Gimnazjum nr 1 ( op. M. Otoka) w składzie: Monika Miłoń, Marcela Jurkowska, Natalia Frydrych oraz z Gimnazjum nr 2 ( op. I. Zielińska) w składzie: Karol Czarnecki, Michał Biszczanik, Szymon Jastrzębski. Indywidualnie zwyciężyli: Wiesław Skrzyniarz i Jabuk Stasiak obydwaj z MOW Jawor. Trzecią lokatę zdobył Karol Czarnecki z SKKT „ Na szlaku”.
W kategorii szkół średnich wystąpiło 5 reprezentacji. Były to drużyny: „ Logistycy”, Technikum Logistyczne, „Technicy”, drużyna PCKZiU Jawor oraz drużyna z OHP 1-21 w Jaworze.
W końcowej klasyfikacji zwyciężyła drużyna „ Logistyków” ( op. D.Szojka) w składzie:  Olga Jędrzejczyk, Anna Bukało, Katarzyna Zaraś, II miejsce zdobyła dryżuna z OHP 1-21 w Jaworze (op. A. Kowalik) w składzie: Patrycja Taniukiewicz, Patrycja Hrymak, Beata Matynia. III miejsce wywalczyła drużyna „ Techników” w składzie: Magda Ciach, Ada Kaszuba oraz Paulina Andryrzak. Indywidualnie zwyciężyła Olga Jędrzejczyk. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Patrycja Hrymak oraz Adrianna Kaszuba.
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwał Andrzej Kowalik wspierany przez Małgorzatę Duralską –oboje wychowawcy OHP 1-21 w Jaworze.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Jaworze.
GALERIA:

GALERIA:

Podkategorie